Przykłady: 9 zasad pisania treści do reklam aby zwiększyć klikalność

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Przykłady: 9 złotych zasad pisania treści do reklam aby zwiększyć ich klikalność

Jeśli jesteś marketerem, który przeczytał co najmniej kilka moich artykułów, wiesz już, że pisanie treści do reklam jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić … jeśli chcesz zarabiać poważne pieniądze w Internecie.

Jednak wielu nowych marketerów nie wydaje się zrozumieć podstawy dobrego copywritingu, dlatego w rezultacie walczą aby wygenerować zyski ze swoich reklam. W tym krótkim wpisie mam zamiar podzielić się najważniejszymi rzeczami, które musisz zrozumieć, aby pisać skuteczne reklamy.

W całej kreacji reklamowej, copywriting jest najważniejszy. Treści powinny dać perspektywy powodu do natychmiastowego zakupu właśnie od Ciebie. Innymi słowy, jeśli sprzedajesz informacje o tym jak schudnąć, wiadomość sprzedażowa powinna koncentrować się na utracie wagi. Twój komunikat sprzedażowy powinien być związany wartością, jaki daje produkt lub usługa, którą sprzedajesz. To ma sens, prawda? A jeśli uważasz inaczej, to możesz zapytać swoich klientów o powody, które skłoniły ich do zakupu.

Przykłady treści do reklam sprzedażowych

Chwytliwy nagłówek jest jedną z najważniejszych części copywritingu sprzedażowego. Powinien być krótki i szybki, oraz powinien sprawić, że czytelnik wstrzymać oddech, podczas gdy tylko na niego spojrzy. Dobry nagłówek będzie dosłownie wciągnąć czytelnika do reklamy i zatrzyma go na dłuższą chwilę. Z kolei gdy będzie kiepski, cała reszta może również zawieść.

Na konkretnym przykładzie pokażę Ci jak możesz napisać swoją reklamę. Skupiłem się wyłącznie na nagłówku, dlatego przeczytaj uważnie, ponieważ to może Ci pomóc napisać własną reklamę i podłożyć do niej elementy, które opisałem w dalszej części wpisu.

Pożądanie Twojego odbiorcy:

Załóżmy, że trafiamy do 2 grup odbiorców. Jedni po prostu borykają się z nadwagą, lub szukają sprawdzonych metod na codzienne ćwiczenia i dietę. Druga grupa posiada ukrytą obawę, że nawet jeśli schudnie, nadwaga powróci po pewnym czasie.

 • Chce schudnąć,
 • Obawia się efektu jojo.

Twój produkt:

W wideo oferujesz proste ćwiczenia, aby każdy mógł je wykonać. Pokazujesz wersje podstawową, oraz jedynie zmiana sposobu wykonywania ćwiczenia trafia do tych bardziej zaawansowanych. Ponadto wysyłasz gotową dietę by nie zastanawiać się już nad tym co jeść. Jako bonus możesz dorzucić produkty zakazane.

 • Wideo z ćwiczeniami + rozpisana dieta na każdy dzień + produkty zakazane.

Przykłady nagłówka w reklamie:

 • WYZWANIE: Złam dziś swoje zasady i schudnij 7 kilogramów przez następne 14 dni
 • Zobacz jak nasza sprawdzona metoda SWC360 pozwoliła na stałe pozbyć się nadwagi za mniej niż złotówkę dziennie

W pierwszym nagłówku staram się uderzyć w podświadomość, by pokazać, że to coś zupełnie innego. To wezwanie do działania tu i teraz. WYZWANIE. Ponadto silne CTA do kliknięcia – złam dziś soje zasady. My lubimy je łamać, a przynajmniej szukamy czegoś niecodziennego, dlatego może to się dobrze sprawdzić w reklamie, zarówno jako przyciągnięcie uwagi, jak i silne CTA.

Na zakończenie oczywiście dajemy obietnicę marketingową – schudnij x kilogramów przez x czasu. Musi ona dotyczyć pragnienia naszych odbiorców, jednocześnie być zgodna z prawdą. Zawsze z naszej obietnicy musimy się wywiązać, dlatego na landingu podałbym opinie i dowody społeczne.

Drugi nagłówek to unikalny mechanizm. Wymyśliłem go na szybko, SWC360 oznacza Schudnij W Ciągu 360 dni. Takie skróty mogą wzbudzić ciekawość i przykuć uwagę, dlatego warto ich używać w nagłówku. Zastanawiasz się dlaczego nie 365? Uznałem, że 360 może się skojarzyć komuś ze zmianą o 360 stopni.

Oczywiście, sprawdzona metoda daje poczucie bezpieczeństwa. Zobacz jak, również mówi, że nic nie musisz teraz robić, wystarczy że zobaczysz. Na zakończenie niewielki dowód społeczny, który trafi właśnie do osób, których ukrytą potrzebą jest rozwiązanie problemu efektu jojo. Ta metoda pozwoliła na stałe pozbyć się nadwagi, a w dodatku kosztuje mniej niż złotówkę dziennie.

9 elementów skutecznej reklamy na Facebooku

1. Bądź konkretny!

Bycie konkretnym jest podstawą wielkich reklam i sprzedażowego pisania. Ale konkret nie oznacza „szczegółowego opisu”. Bycie konkretnym oznacza uczynienie treści jasną i nieskomplikowaną. Oznacza to, że za pomocą prostego języka (a nie wyrafinowanego), możemy przedstawić wszystko to co jest najważniejsze dla naszego odbiorcy.

Bycie konkretnym oznacza skupienie się tylko na kluczowych punktach i pominięcie wszystkiego innego. Dlatego w nagłówkach, które napisałem powyżej, skupiłem się tylko na jednym aspekcie. Często tworzymy około 5 treści do reklam, z różnymi wariacjami, aby przyciągnąć uwagę jedynie tego klienta, do którego właśnie chcemy trafić.

2. Używaj krótkich akapitów

Reklamy nie muszą być skomplikowane. W rzeczywistości, zazwyczaj nie są. Dobrą praktyką jest to, że można zrozumieć reklamę już na pierwszy rzut oka. Nie komplikuj rzeczy. Uprość. Rozłóż rzeczy na czynniki pierwsze. Używaj prostych słów. Używaj krótkich zdań. Krótkie akapity. Proste zdania. I dobra reklama powinna być łatwa do odczytania. 

3. Używaj wypunktowań

Aby wyciągnąć najważniejsze korzyści na pierwszy plan, warto używać wypunktowań, tzw. bulletpointów. Dla przykładu, jeżeli cechy produktu mogą być istotne dla Twojego odbiorcy i nimi konkurujesz, to możesz je wtedy wypunktować [ubezpieczenie]:

 • Już od pierwszej składki działa pełna ochrona.
 • Obejmuje również takie przypadki jak x oraz y.
 • Jeżeli zachorujesz drugi raz na TO SAMO, ubezpieczyciel wypłaci drugi raz pieniądze.

Rozumiesz? Najważniejsze rzeczy, bez rozwodzenia się. W ten sam sposób możesz wypisać uczucia, jakie mogą towarzyszyć odbiorcy, a Ty masz na nie rozwiązanie etc.

Ludzie skanują teksty, dlatego dajmy im na czym zawiesić oko 🙂 

4. Zachowaj prostotę

I jeszcze raz, ma być prosto! Twoja reklama musi być wręcz banalna, jeśli chodzi o czytanie i zrozumienie. Jasno określony nagłówek przyciągnie uwagę Twojego odbiorcy. Krótki wstęp w akapicie na max 2 linijki, bulletpointy. 

Zawsze spotkałem się ze stwierdzeniem, że reklama powinna być tak prosta, aby dziecko w wieku 10 lat bez trudu ją zrozumiało.

Reklama nie powinna zawierać żadnych trudnych słów, wyrafinowanych zwrotów ze słownika, ani długich, niezrozumiałych tekstów prowadzających jak w powieści. Krótko i na temat.

5. Używaj nagłówków i podtytułów

Jestem pewien, że 99% osób, które weszło w ten wpis, najpierw przeskanowało nagłówki. Tak samo dzieje się w reklamie, lecz skąd odbiorca ma wiedzieć, że nagłówek to nagłówek? 

W postach na Facebooku nie możemy zrobić H2, dlatego używamy emotek. Jeśli użyłeś ich w akapitach przed, lub po nagłówku, wtedy możesz dać dodatkową na zakończenie zdania w samym nagłówku.

Zdanie musi być krótkie. Takie jak teraz, na 4-6 słów i zawierać inny kolor emotek, niż pozostała treść. 

Osobiście rzadko używam śródtytułów w reklamach, lecz robię to zawsze, gdy puszczam reklamy na lead adsy. W większości robię reklamy kierujące na Landing Page, dlatego nie mam potrzeby rozwodzić się w samej reklamie, gdyż Facebook sczyta treść z landinga.

6. Pisz treści do najsłabszego ogniwa w mózgu klienta

Aby to zrobić, musimy stać się bardzo wrażliwi na potrzeby klienta i być w stanie rozpoznać te potrzeby. W większości przypadków są one niepozornie powiązane z naszym produktem. Na przykładach:

Dla kolagenu będzie to ukryta potrzeba bycia piękną, bez skaz na skórze, oraz atrakcyjność w każdym calu Twojego ciała w oczach partnera/partnerki.

W branży suplementów suplementów może to być ukryta potrzeba budzenia się z uśmiechem na twarzy, ponieważ właśnie te suplementy poprawią układ trawienny, oczyszczą jelita, dzięki czemu będziesz czuł się zdrowo i młodo.

A dla kursu online to również nie będzie zdobycie wiedzy, lecz pochwalenie się certyfikatem, uznanie w oczach innych, ponieważ zwiększyłeś swoje kompetencje i zarabiasz więcej pieniędzy. Może to być również prestiż związany z awansem, lub rozpoczęciem własnej działalności, czy praca dla konkretnego klienta.

7. Czy pytania nieświadomie angażują odbiorcę do odpowiedzenia na nie?

Bardzo skuteczną metodą jest zadawanie pytań, szczególnie w nagłówku. Dzięki pytaniu angażujesz swoich odbiorców, ich podświadomość zaczyna już pracować nad odpowiedzią, a sami mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że są już w to zaangażowani 😉

Więc jak to jest z tymi pytaniami? 

Odkąd zrodziła się sprzedaż bezpośrednia, faktem jest, iż właśnie pytania angażują odbiorcę. Fachowo nawet nazywa się to „zamknięciem”, ponieważ krótko mówiąc, zamykamy odbiorcę do przemyślenia tej sprawy. 

Na pewno warto zadać pytanie w nagłówku, gdy mamy jakąś konkretną problematykę:

 • Dlaczego, pomimo używania skutecznych technik odchudzania, wciąż występuje u Ciebie efekt jojo?
 • Jakie są 3 najskuteczniejsze techniki wywierania wpływu podczas pisania treści do reklam?
 • Większości osób nie zależy na dobrym ubezpieczeniu nawet dla własnego dziecka. A Tobie?

Niektóre z tych pytań mogą być bardzo perswazyjne, lecz chodzi o działanie. W niektórych przypadkach możesz zadać pytanie w śródtytule, lub na końcu.

 • [śródtytuł] Więc dlaczego to rozwiązanie ma Ci pomóc?
 • [zakończenie] Czy Tobie również polecić dobrą dietę z zestawem ćwiczeń? … kliknij poniżej aby dowiedzieć się więcej.

8. Nie zapomnij o testowaniu. Testuj, testuj, testuj. A potem przetestuj jeszcze trochę.

Najważniejszą zasadą jest testowanie. Wiele osób się mnie pyta:

A czy branża xyz może się reklamować na Facebooku i mieć efekty? 

A czy takie coś działa czy nie działa?

Może inne teksty bo mi się nie podobają… 

Nie ma to żadnego znaczenia. Jeśli znamy potrzeby odbiorców na dany produkt, usługę czy branżę, to na prawdę nie ma znaczenia, czy to Facebook Ads, Instagram, LinkedIn czy jakakolwiek inna platforma. Właśnie po to testujemy wiele różnych treści, aby w końcu któraś zadziałała. I w większości przypadków działa, ponieważ wybieramy nie to, co nam się ma podobać, tylko to czego pragną nasi odbiorcy.

Musisz zawsze brać pod uwagę CTRy (wszystkie i unikatowe), oraz obserwować, z której reklamy są dokonywane konwersje.

To jest marketing, a marketing to ciągłe testowanie i odrzucanie słabego ogniwa. Zazwyczaj tworzę 5 treści do jednej reklamy i testuję każdą z nich osobno. 

Dopiero wtedy, gdy sprawdzę wszystkie możliwe kombinacje nagłówków z treściami, wybieram te najlepiej działające. Zajmuje to nieco czasu, lub zjada na starcie więcej budżetu, lecz uwierz mi. Na prawdę warto 🙂

Każda grupa będzie reagować inaczej, dlatego za każdym razem warto wrzucić kilka najlepszych kreacji, gdy tworzysz kolejne zestawy do kampanii. Copywriting to klucz do zwycięskich kampanii, a dobrze przygotowane, przetestowane i zwycięskie kreacje owocują dochodową kampanią przez wiele miesięcy. 

Być może spędzisz nad tym na początku kilka godzin, lecz po nabraniu wprawy zaczniesz doceniać zainwestowany czas w pisanie dobrych treści. To zaoszczędza wiele czasu na dalszych etapach kampanii 🙂

9. Sprawdzaj i wyciągaj wnioski

Niestety, nie wystarczy jedynie przesunąć paska i wyłączyć to co nie zadziałało. Może się okazać, że za chwilę cała kampania pójdzie do kosza. 

Musisz wyciągać twarde wnioski ze swoich kampanii, dlatego polecam Ci robić screenshoty na każdym etapie Twojej kampanii. Dokładnie dwa, ponieważ najpierw robisz screena z kreacji w zestawie, a następnie reklamy – tak abyś miał już pod ręką wszystkie statystyki. Nie zawsze będzie to wina copywritingu, a źle dobranego produktu na reklamy, czy grupy odbiorców. 

Lecz najważniejsze przy copy są CTRy, konwersja i zaangażowanie w reklamę. Jeśli kampania poszła nie tak, lecz masz wysokie CTRy, może oznaczać, że wystarczy zmienić produkt i tam wrzucić dobre treści… Może też oznaczać, że landing jest nie taki jak powinien, lub są problemy techniczne, ale to już temat na inny wpis. 

Obserwuj i wyciągaj wnioski. Testuj wszystko co możliwe, twórz wiele wariacji nagłówków i treści, aby sprawdzić co z czym działa najlepiej. W końcu dojdziesz do wprawy i sam się przekonasz, że copywriting nie jest taki straszny jak się wydaje. 

Jest wiele elementów składowych na dobrą treść, a zrozumienie tego, w jaki sposób je wykorzystać, da Ci niesamowitą przewagę na rynku, której już nikt Ci nie odbierze.

Newsletter

Dołącz do subskrybentów i otrzymuj praktyczne porady z dziedziny marketingu

Przewiń do góry