5 wskazówek SEO na Instagram do zwiększenia zasięgów

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
5 wskazówek SEO na Instagram do zwiększenia zasięgów

Jak wyróżnić się w morzu więcej niż miliarda użytkowników Instagrama? Instagram SEO to świetne miejsce, aby zacząć. Uzyskanie swoich treści na stronach wyników wyszukiwania może pomóc rozszerzyć swój zasięg organiczny.

Zrozumienie, jak działa SEO na Instagramie, jest ważne dla każdej firmy, która chce połączyć się z nowymi zwolennikami. Zanurzmy się w tym.

Czym jest Instagram SEO?

Instagram SEO oznacza optymalizację treści na Instagramie, aby zostać odkrytym w wynikach wyszukiwania. Kiedy ktoś wyszukuje odpowiednie słowo kluczowe lub hashtag w polu wyszukiwania Instagram, chcesz, aby Twoje konto lub treści pojawiły się w pobliżu szczytu listy.

Czynniki rankingowe Instagram SEO

SEO, ogólnie rzecz biorąc, jest trochę sztuką, trochę nauką. Instagram SEO nie jest inny. Nie ma dokładnej formuły, aby rakieta swoje konto na szczyt rankingów wyszukiwania.

Na szczęście Instagram to m.in. otwarty na temat sygnałów , których używa do szeregowania wyników wyszukiwania. Oto jak określa to, co ktoś widzi, gdy korzysta z paska wyszukiwania Instagrama.

Tekst wyszukiwania

Nie jest zaskoczeniem, że to, co ktoś wpisuje w pasek wyszukiwania, jest najważniejszym sygnałem do wyszukiwania. Na podstawie wyszukiwanych haseł, Instagram szuka odpowiednich nazw użytkowników, biosów, podpisów, hashtagów i lokalizacji.

Co to oznacza dla marek: Musisz zrozumieć, jakich haseł wyszukiwania używają ludzie, aby szukać treści takich jak Twoja. Google Analytics, Hootsuite Insights, oraz other narzędzia do monitoringu społecznego mogą pomóc w uzyskaniu wglądu w to, jakich terminów używają ludzie, aby wyszukać Twoją firmę.

Aktywność użytkowników

Obejmuje hashtagi i konta, które użytkownik śledził i z którymi wchodził w interakcję, a także jakie posty przeglądał w przeszłości. Konta i hashtagi, z którymi użytkownik wchodzi w interakcje, mają wyższą rangę niż te, z którymi nie wchodzi w interakcje.

Oto wyniki wyszukiwania, gdy wyszukuję „podróże” z mojego głównego konta na Instagramie, gdzie śledzę i wchodzę w interakcje z wieloma pisarzami podróżniczymi i markami podróżniczymi:

Śledzę wszystkie cztery z najlepszych wyników wyszukiwania i wchodziłem w interakcje ze wszystkimi z nich w przeszłości.

Oto topowe wyniki dla tego samego hasła wyszukiwania – „podróż” – z mojego drugorzędnego konta Instagram, gdzie śledzę znacznie mniej kont i nie skupiam się na podróżach:

wyniki wyszukiwania travel na instagramie

Cztery najlepsze polecane konta są zupełnie inne. Ponieważ nie mam historii śledzenia i angażowania się w konta podróżnicze z tego profilu Instagram, Instagram musi polegać na innych sygnałach, aby zasilić wyniki.

Co to oznacza dla marek: Ponownie, to wszystko jest o badaniach. Zrozumieć hashtagi, które docelowa publiczność prawdopodobnie będzie używać i angażować się. I zachęcaj do angażowania się w swoje posty.

Ktoś korzystający z wyszukiwania jest bardziej skłonny do zobaczenia treści od marki, z którą wcześniej się zaangażował, nawet jeśli (jeszcze) nie śledzi tej marki.

Sygnały popularności

Treści, które są już popularne, mają największe szanse na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Instagram określa popularność za pomocą sygnałów, takich jak liczba kliknięć, polubień, udostępnień i śledzeń dla konta, hashtagu lub miejsca.

Co to oznacza dla marek: Post w odpowiednim czasie aby od razu wzbudzić zaangażowanie. To wczesne zaangażowanie sygnalizuje popularność i daje Twoim treściom wzrost wyszukiwania, gdy są one jeszcze istotne i świeże. Hootsuite może pomóc z spersonalizowany najlepszy czas na publikację rekomendacji.

5 taktyk Instagram SEO, dzięki którym zwiększysz swój zasięg

1. Zoptymalizuj swój profil na Instagramie pod kątem wyszukiwania

Twój profil na Instagramie (aka Twój Instagram bio) jest najlepszym miejscem do umieszczenia odpowiednich słów kluczowych i wyszukiwanych haseł.

Instagram bio SEO zaczyna się od Instagram name SEO. Wybierz uchwyt i nazwę profilu, która jest odpowiednia dla twoich treści. Jeśli jesteś dobrze znany przez nazwę swojej marki, to jest to najlepsze miejsce, aby zacząć. Jeśli w Twoim uchwycie lub nazwie jest miejsce na słowo kluczowe, uwzględnij je również.

Zauważ, że wszystkie konta, które pojawiły się w moich najlepszych wynikach wyszukiwania dla podróży – z obu profili – zawierają słowo „podróż” w ich uchwycie lub nazwie lub obu.

wyniki wyszukiwania travel na instagramie

Pamiętaj również, aby w swoim bio zawrzeć odpowiednie słowa kluczowe. Kim jesteś i o co Ci chodzi? Jakiego rodzaju treści ludzie (i wyszukiwarka Instagrama) mogą oczekiwać, że znajdą w Twojej siatce?

Wreszcie, pamiętaj, aby zawrzeć lokalizację w swoim bio, jeśli jest to istotne dla Twojej firmy. Tylko konta Business i Creator mogą dodać lokalizację, więc jest to tylko jeszcze jeden powód, aby zrobić przejść na konto profesjonalne jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Aby dodać lokalizację profilu dla Instagram bio SEO, otwórz aplikację Instagram i dotknij swojego ikonę profilu. Stuknij w . Edytuj profil, to Opcje kontaktu. Wprowadź swój adres, tak szczegółowy lub tak ogólny, jak chcesz. Możesz podać swój konkretny adres uliczny, jeśli jest to istotne, lub po prostu użyć swojego miasta.

Upewnij się, że włączyłeś pasek suwaka dla Wyświetl dane kontaktowe.

Instagram bio i dane kontaktowe

Źródło: @ckjnewberry

Twoja lokalizacja pojawia się tylko na stronie profilu w aplikacji, a nie w internetowej wersji Instagrama. Ale po dołączeniu do konta jest to sygnał rankingowy dla wyszukiwarki Instagram, niezależnie od tego, czy Twoja publiczność korzysta z aplikacji, czy z sieci.

Aby uzyskać więcej wskazówek na temat uczynienia swojego profilu na Instagramie bardziej odkrywczym, sprawdź nasz pełny post nt. jak napisać świetne bio na Instagramie.

2. Używaj właściwych hashtagów

Podczas gdy od dawna uważano za wewnętrzną sztuczkę ukrywanie hashtagów w komentarzach, Instagram ma teraz ujawnił . , że słowa kluczowe i hashtagi powinny pojawiać się bezpośrednio w podpisie, aby wpłynąć na wyniki wyszukiwania.

One również ostatnio podzielili się kilka konkretnych wskazówek dotyczących hashtagów, aby pokazać się w wynikach wyszukiwania:

  • Używaj tylko odpowiednich hashtagów.
  • Użyj kombinacji znanych, niszowych i specyficznych (pomyśl o markowych lub opartych na kampanii) hashtagów.
  • Ogranicz hashtagi do 3 do 5 na post.
  • Nie używaj nieistotnych lub zbyt ogólnych hashtagów, takich jak #explorepage.

Użytkownicy Instagrama byli nieco zszokowani zaleceniem ograniczenia liczby hashtagów. W końcu Instagram pozwala na stosowanie do 30 hashtagów na post. Ale rada od Instagrama jest jasna: „Nie używaj zbyt wielu hashtagów – dodanie 10-20 hashtagów nie pomoże Ci uzyskać dodatkowej dystrybucji.”

Więc, jakie są najlepsze hashtagi SEO dla Instagrama?

To zależy od Twojej firmy i Twojej publiczności. Aby uzyskać poczucie, które hashtagi już prowadzą ruch do Twoich postów, spójrz na swoje Instagram Insights. Insights dla każdego postu powie Ci, ile wyświetleń dla tego postu pochodziło z hashtagów.

Instagram Impressions - hashtagi

Jeśli użyłeś wielu hashtagów, Instagram analytics nie powie Ci dokładnie, które z nich zrobiły ciężki lifting. Ale jeśli trzymasz się zalecanych 3 do 5 hashtagów, powinieneś być w stanie określić, które z nich konsekwentnie napędzają ruch w czasie.

Możesz również użyć social listening aby zobaczyć, jakich hashtagów używają już Twoi docelowi odbiorcy, konkurenci i influencerzy w Twojej branży.

Wreszcie, można użyć paska wyszukiwania Instagram, aby odkryć popularne słowa kluczowe i dowiedzieć się, które hashtagi ludzie, których śledzisz, są zainteresowane. Te prawdopodobnie będą rezonować z publicznością, zbyt.

Przejdź do strony Instagram Explore i wpisz hashtag (w tym symbol #) do paska wyszukiwania. Zobaczysz, które z osób, które śledzisz, już podążają za tymi tagami. Jeśli wyszukasz ogólny hashtag (jak #travel), zobaczysz też kilka bardziej specyficznych hashtagów, które mogą zapewnić dobrą równowagę dla ogólnej, niszowej, specyficznej kombinacji, którą zaleca Instagram.

#travel i powiązane hashtagi

Na stronie wyników wyszukiwania dla dowolnego słowa kluczowego (patrz następna wskazówka) znajduje się również m.in. Tagi zakładka. Stuknij w nią, aby zobaczyć najpopularniejsze hashtagi dla tego słowa kluczowego, wraz z całkowitą liczbą postów dla każdego z nich.

3. Użyj właściwych słów kluczowych

W przeszłości wyszukiwanie Instagram nie uwzględniało słów kluczowych w podpisach, ale wydaje się, że to się zmienia. Instagram teraz szczególnie zaleca włączenie odpowiednich słów kluczowych w podpisach postów, aby pomóc w odkrywalności.

To dlatego, że zmieniają sposób, w jaki wyniki wyszukiwania są serwowane. W przeszłości wyniki wyszukiwania zawierały tylko odpowiednie konta, hashtagi i miejsca.

Teraz wyniki wyszukiwania zawierają również strony wyników słów kluczowych przeznaczone do przeglądania. Jest to świetna wiadomość dla mniej znanych marek, ponieważ daje ludziom większe szanse na znalezienie Twoich treści bez konieczności szukania konkretnej nazwy konta.

używaj odpowiednich słów kluczowych, aby poprawić odkrywalność

Kliknięcie na którąkolwiek ze stron wyników słów kluczowych (oznaczonych lupą) otwiera pełną stronę treści do przeglądania. Każda strona wyników słów kluczowych jest w zasadzie Explore page dla tego konkretnego słowa kluczowego. Zwróć uwagę na Tagi zakładka, która może pomóc Ci odkryć najbardziej popularne hashtagi dla każdego słowa kluczowego.

strona wyników dla słowa kluczowego fotografia podróżnicza

Więc, jak wybrać docelowe słowa kluczowe? Badania, które przeprowadziłeś w kroku powyżej, aby dowiedzieć się, jakie są Twoje najlepsze hashtagi, dadzą Ci kilka wstępnych wskazówek.

Narzędzia analityczne dadzą Ci więcej wglądu. Na przykład, użyj Google Analytics , aby zobaczyć, które słowa kluczowe kierują ruch do Twojej witryny. Są to prawdopodobnie dobrzy kandydaci do przetestowania w swoich postach na Instagramie.

Hootsuite Insights powered by Brandwatch to kolejne dobre narzędzie do odkrywania słów kluczowych. Użyj funkcji chmury słów, aby odkryć wspólne słowa używane w odniesieniu do Twojej marki, branży lub hashtagów.

Chmura słów Hootsuite Insights dla powiązanych słów kluczowych
Źródło: Hootsuite Insights

4. Dodaj tekst alt do obrazów

Alt text na Instagramie jest taki sam jak alt text w sieci. Jest to tekstowy opis zdjęcia lub filmu, który sprawia, że treść jest dostępna dla osób z wadami wzroku. Stanowi również opis treści na wypadek, gdyby samo zdjęcie nie zdążyło się załadować.

Instagram alt text ma również tę zaletę, że pomaga Instagramowi lepiej zrozumieć, co znajduje się w Twojej treści, a zatem lepiej zrozumieć, czy jest ona istotna dla konkretnego wyszukiwania.

Instagram używa. technologia rozpoznawania obiektów , aby stworzyć automatyczny opis każdego zdjęcia dla osób korzystających z czytnika ekranu. Informacje te dostarczają również algorytmowi Instagrama i wynikom wyszukiwania informacji o treści Twojego zdjęcia.

Oczywiście, automatyczny alt text nigdy nie będzie tak szczegółowy jak alt text stworzony przez człowieka. Na przykład, tutaj jest automatycznie wygenerowany tekst alt dla zdjęcia, które opublikowałem na Instagramie.

automatycznie wygenerowany tekst alt dla zdjęcia pszczoły i kwiatu

(Uwaga: Możesz sprawdzić swój własny automatycznie wygenerowany tekst alt przez włączając czytnik ekranu w telefonie lub komputerze.)

Zdjęcie jest wyraźnie pszczołą, ale tekst alt Instagrama po prostu klasyfikuje go jako „kwiat i natura”. Chociaż użyłem słowa „pszczoły” w moim podpisie, zapewnienie niestandardowego tekstu alt tutaj zapewniłoby lepsze wrażenia dla osób z wadami wzroku, a także wysyłanie lepszych sygnałów SEO alt text Instagram.

Aby dodać tekst alt, gdy publikujesz zdjęcie, dotknij Ustawienia zaawansowane na dole ekranu, gdzie wpisujesz swój podpis.

kliknij ustawienia zaawansowane, aby dodać tekst alt do zdjęcia na Instagramie

W sekcji Dostępność, dotknij Napisz Alt Text i dodaj opis zdjęcia używając odpowiednich słów kluczowych.

Aby dodać tekst alt do istniejącego zdjęcia, otwórz je i dotknij przycisku ikonę trzech kropek, a następnie stuknij Edytuj. W prawej dolnej części obrazu stuknij przycisk Edit Alt Text (Edytuj tekst alt).

edytuj tekst alt na istniejącym zdjęciu

Wprowadź swój tekst alt, a następnie dotknij przycisku niebieski znacznik wyboru.

wprowadź tekst alt i stuknij w niebieski znak zaznaczenia

Ten nowy tekst alt jest znacznie dokładniejszy i zawiera słowa kluczowe, których ludzie mogą używać do wyszukiwania treści takich jak ta. Jest to łatwa strategia optymalizacji Instagrama.

5. Utrzymuj konto o wysokiej jakości

Wyniki wyszukiwania na Instagramie opierają się również na Instagram Recommendations Guidelines. Oznacza to, że konta, które naruszają te wytyczne, będą pojawiać się niżej w wynikach wyszukiwania lub w ogóle nie pojawią się w wyszukiwaniu.

Należy pamiętać, że Wytyczne dotyczące zaleceń są bardziej rygorystyczne niż np. Wytyczne Wspólnoty. W skrócie, jeśli naruszysz Wytyczne dla społeczności, Twoje treści zostaną całkowicie usunięte z Instagrama. Jeśli pójdziesz wbrew Wytycznym Rekomendacyjnym, Twoje treści nadal będą pojawiać się na platformie, ale będą trudniejsze do znalezienia.

Wyszukiwanie na Instagramie unika polecania treści, które są „niskiej jakości, budzące zastrzeżenia lub wrażliwe”, a także treści, które „mogą być nieodpowiednie dla młodszych widzów”. Niektóre konkretne przykłady tego, czego NIE należy robić, obejmują:

  • Clickbait lub przynęta angażująca (engagement bait)
  • Przesadzone oświadczenia zdrowotne
  • Nieoryginalna treść skopiowana z innego źródła
  • Wprowadzające w błąd twierdzenia lub treści
  • Kupowanie polubień

Newsletter

Subscribe To Our Newsletter To Get The Latest Updates

Przewiń do góry